Önemli
 

Hermann Hesse

Paylaş
 

Almanya’nın Würremberg eyaletine bağlı olan Calw şehrinde 2 Temmuz 1877’de doğmuş olan İsviçreli yazar ve ressam Hermann Hesse, 20. yüzyılın en önemli yazarlarından biri olarak bilinmektedir. Hıristiyan misyoner bir aileden gelmekte olan Hesse’nin yetiştiği aile ortamının tutucu ve entelektüel olduğu görülmektedir. Annesi ve babası Hindistan’da bulunan Basel Misyonunda görevli olan Hesse’nin babası Rus İmparatorluğunun bir Baltık Alman vatandaşı olduğundan ötürü kendisi de köken olarak Rus sayılmaktadır.

Yaşamının ilk yıllarında bir taraftan Suabiya’da bulunan aşırı dindarlık ruhundan etkilenmiş olan Hermann Hesse, bir taraftan da çocukluğu ve gençlik yıllarında babasının sahip olduğu Baltık kültürünün etkisinde kalmıştır. Hesse, eğitim sisteminde oluşan kısıtlamaların yanı sıra bir misyoner olan babasının dinsel baskılarından da çok rahatsız olmaktadır. Bu sebeple kendi yolunu bulabilmek amacıyla çok uzun bir süre mücadele etmek zorunda kalan Hesse’nin bir kitapçıda çalışmaya başladığı bilinmektedir. Neckar Esslingen şehrindeki 3 günlük kısa kitapcılık işinin ardından 1894 yazının başlarında Calw’da bulunan saat kulesi fabrikasında 14 ay makinist çıraklığı yapmıştır. İşin mekanik yapısından bunalan Hesse edebiyata ve entelektüel bir tartışmaya yönelmiştir. 1895 yılının Ekim’inde ise Tübingen’de bulunan yeni bir kitapçıda ciddi olarak çalışmaya başlamıştır. Bu yıllarda yaşamış olduğu deneyimlerini de daha sonra “Çarklar Arasında” adlı romanında konu olarak almıştır.

1895-1899 yılları arasında Tübingen’de bulunan Heckenhauer adlı kitapçıda çalışan Hermann Hesse, burada üç yıl çırak, bir yıl da asistan olarak kalmıştır. Burada çalışmış olduğu dönem boyunca filoloji, teoloji ve hukuk üzerinde uzmanlaşmaya çalışan Hesse, kitapların arşivlenip sıralanması, incelenip paketlenilmesi gibi işlemlerle uğraştığı için 12 saat çalışmak onu yormak yerine daha fazla araştırma yapma ve kendini geliştirme olanağına sahip olmasını sağlamıştır. Hatta boş olduğu günlerde bile izin günlerini kitaplarla ilgilenerek geçirmeyi tercih etmiştir. Teolojik eserlerin yanı sıra Goethe, Lessing, Schiller gibi yazarlarla yakından ilgilenmiş olan Hesse, Yunan mitolojisi üzerinde de incelemeler yapmıştır. Burada çalıştığı dönemde 1986’da yazmış olduğu Madonna adlı şiiri daha sonra Alman şairler tarafından takip edilen Viyana’daki bir dergide yayınlanmıştır.

1898’de çıraklık dönemi bittikten sonra kendi ayakları üzerinde durmak isteyen ve ailesinden bir yardım almak istemeyen Hermann Hesse aynı kitapçıda asistan olarak çalışmaya devam etmiştir. Bu dönemde Alman romantikleri olarak göze çarpan Clemens Brentano, Joseph Freiherr von Einhendorff, Ludwig Tieck, Friedrich Holderlin ve Novalis’ten etkilenmiştir. Bu dönemde ailesi ile arasında geçen mektup alışverişlerinde estetiğin sanatçıların ahlakı üzerinde değişiklikler yaptığından da bahsetmiştir. 1898 Sonbaharında Hesse’nin Romantik Şarkılar isimli şiirlerini bir araya topladığı eserini yayınladığı görülmüştür. 1899 yazına gelindiği zaman ise Gece Yarısının Bir Saat Ardında isimli düz yazılarından oluşan eserini çıkarmıştır. Ancak her iki eserinin de ilgi görmemesine rağmen Leipzig’li bir yayıncı olan Eugen Diederichs Romantik Şarkılar adlı eserinin edebi yönden kaliteli olması sebebi ile ticari kazanç sağlamak yerine genç yazarı desteklemek istemiştir.

1899 Sonbaharında Basel’daki atik kitaplar satmakta olan bir kitapevinde çalışmaya başlayan Hermann Hesse, yanında kaldığı entellektüel aile sayesinde kendisini geliştirmesine olanak sağlayan insanlarla tanışır. Gözlerinde bulunan rahatsızlık sebebi ile askerlikten muaf tutulan Hesse’nin tüm hayatı boyunca çekeceği ağrılar da bu dönemde başlamıştır. 1901 yılında her zaman görmeyi istediği İtalya’ya giden Hesse burada şiir ve yazılarını gazetlerde yayınlatmış ve büyük bir ilgi görmüştür. Burada yayıncı Samuel Fischer isimli yayıncının Peter Camenzind adlı kitabını okuması yazarın kariyerinde bir dönüm noktası olmuş, bundan sonra sadece kitap yazmaya odaklanabilecek özgür bir yazar haline gelmiştir.

1904’te evlenip Constance Gölü yakınlarında bulunan Gaienhofen’de yaşamaya başlayan Hesse, burada ikinci romanı olan Beneath the Wheel’i kaleme almış ve bu kitap da 1906’da raflarda kendine yer bulmuştur. Bu kitaptan sonra da 1910 yılında Gertrude adlı kitabını yazmış olsa da bu kitap ilgi görmemiş ve Hermann Hesse yazıyla başının dertte olduğunu söyleyip, bu durumu başarısızlık olarak açıklamıştır. Budizmle ilgilenmekte olan Hesse, bu dönemde Arthur Schopenhauer’in yanı sıra en çok ilgi çeken yazarlardan biri olarak Teosofiyi bulmuştur. Schopenhauer’le beraber Hindistan’a olan ilgisi artan Hesse eşi ile de sorunlar yaşayınca bir süreliğine Sri Lanka ve Endonezya’ya gitmiştir. Bu iki ülkenin ruhsal ve dini açıdan yazar üzerinde bırakmış olduğu etkiler yazarın bundan sonraki eserlerine de yansır.

1.Dünya Savaşı’nda savaşmak istese de hastalığı sebebi ile izin verilmemiş o da savaş tutsaklarının bakımında çalışmıştır. 1914 Kasım’ında O Friends, Not These Tones başlıklı yazısının yayınlanmasının ardından  arkadaşlarının ve Alman basınının ona saldırdığı görülmüştür. Yalnızca Fransız yazar Romain Rolland ve Theodor Heuss Hermann Hesse’yi desteklemiştir. 1916’da babasının ölümü ve karısının şizofreni hastası olmasıyla beraber psikoterapi görmeye başlayan yazarın Demian adlı eserini 1919’de ateşkes ilan edildikten sonra Emil Sinclair adı altında yayınladığı görülmüştür. 1920’de Klinglor’s Last Summer’ı yayınlayan yazar Budist ve Hint felsefesine duymuş olduğu sevgiyi anlatabilmek için yazdığı Siddhartha raflarda yer almıştır. Eşinden ayrıldıktan sonra da 1924’te Ruth Wenger isimli bir şarkıcı ile evlenmiştir.

1925 yılında Kurgast, 1927 yılında The Nuremberg Trip ve yine 1927’de Steppenwolf adlı romanlarını yazdıktan sonra Hermann Hesse’nin biyografisin, arkadaşı Hugo Ball yazmıştır. Şarkıcı Wenger’le ayrıldıktan sonra Yahudi bir kadınla evlenmiş olan Hesse, Nazi oluşumunun karşısında olması sebebi ile Alman basınının yazılarını yayınlamaması gibi bir durumla karşı karşıya kalmıştır. Bu dönemde 1931’de Narcissus and Goldmund adlı romanını, 1932’de de The Glass Bead Game adlı kitabını çıkarmıştır. Hesse, 1933 yılında Nazi karşıtı düşünceleri sebebi ile sürgüne gönderilmiş ve sürgüne gönderildiği dönem boyunca  Bertolt Brecht ve Thomas Mann’dan destek görmüştür. Savaşa karşı bir tutum sergilemesinin yanı sıra hümanist olması ve bu yönde hareket etmesi sebebi ile Almanlar tarafından sürekli olarak dışlanmakta olan Hesse, 1946 yılında The Glass Bead Game adlı eseriyle Nobel ödülü almıştır. Hesse 9 Ağustos 1962’de İsviçre’nin Montagnola kentinde ölmüş ve daha önce biyografisini yazan arkadaşı Hugo Ball’ın yanına aynı şehirdeki San Abbondio mezarlığına defnedilmiştir.

Genel olarak Hermann Hesse’nin hayatına bakacak olduğumuz zaman hem dönemin şartları hem de kişisel hayatı sebebiyle oldukça çalkantılı dönemlerden geçtiğini görmek mümkündür. Kendisine psikoterapi tedavisi uygulayan Lang ile dost olmasının ardından ruhbilime ve Lang’ın hocası Jung’a duymuş olduğu ilgi körüklenmiş ve bu durum şiirsel iç dünyasının zenginleşmesine olanak sağlamıştır. Hümanistliği, barışsever olması ve insan yaşamını irdelemeye yönelik hayat felsefesinin özellikle belirgin olarak Bozkırkurdu, Narziss ve Goldmund ile Siddhartha adlı eserlerinde görülmektedir. Doğu edebiyatına ve mistisizme düşkün olan yazarın bireysel bunalımlar konusunda Doğu felsefesinde çözüm araması sebebi ile 1960’ta canlanmış olan Zen Budizm ve Budizm akımlarının da etkisine bağlı olarak bilhassa Amerikan hippi gençlerinin en çok okuduğu yazarlar arasında olmasına yol açmıştır. Hesse denilince akla gelen ilk eserler ise Klingsor’un Son Yazı, Roshalde, Bozkırkurdu ve Boncuk Oyunu adlı eserler olmaktadır.

 

Bu yazı 1266 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir adet yorum var.

  1. pumuckl dedi ki:

    würremberg diye bir eyalet yoktur. württemberg olma olasılığı var mı?

Bir yorum bırak

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin Çevirisi Yaptır Almandili ailesi merhaba… Bugün

0 122 16 Kasım 2017
Almanca saat kaç

Almanca saat kaç...

9 Eylül 2017
Almanca Dersleri Almanca Sınavlar Almanca Türkçe Çeviri Almanca Kelime Öğrenme