Önemli
 

Friedrich Schiller

Paylaş
 


Friedrich Schiller’in Hayatı

Friedrich Schiller, 10 Kasım 1759 yılında, Marbach am Nackar’ da bir cerrahın ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasının aynı zamanda reklam memuru olmasından dolayı; beş kız kardeşi içerisinde tek erkek çocuk olan Schiller ile ailesi, Lorch’a, ardından da kız kardeşinin doğumu ile 1766 yılında Ludwigsburg’a taşındı. Burada latin okuluna başlayan Schiller, yaşının çok küçük olmasına rağmen ”Hristiyanlar” ile ”Absalon” adlı tiyatro eserlerini yazmaya başladı.

Friedrich SchillerAilesinin baskısı ile 1773’te Karlsschule Askeri Akademisi’ne giden ve sonrasında hukuk eğitimi de alan Schiller, buradaki disiplin cezalarına daha fazla dayanamaz ve 1775’ten itibaren tıp okumaya başlar. Şiire ilgisi hep var olmuş ve o sıralarda da Klopstock’un şiirlerinden etkilenen Schiller, Der Student von Nassau adlı dramını kaleme alır.

1776’da basılan ilk şiiri ’’Der Abend’’ oldu. Shakespeare, Goethe, Voltaire, Rousseau gibi dönemin ünlü isimlerini okuyan Friedrich Schiller, yine 1776 yılında Haydutlar adlı özgürlükçü tiyatro eserini  yazmaya başladı.

1779 yılında ilk tıp sınavını veren ve istifasını isteyen ünlü yazarın talebine 1 yıl sonra cevap geldi ve tıptan ayrıldı. İstifasından bir yıl sonra Haydutlar adlı eserini tamamlayarak birçok kitle tarafından büyük beğeni topladı. Ancak kraliyette yasaklanan oyunun, ısrarla oynanması üzerine Schiller, 14 günlüğüne hapse atıldı ve şiir ile tiyatro hayatı da onun için tamamen yasaklandı. Haydutlar eserini benimseyen genç kitle, bu karara büyük tepkiler gösterdi ve birleşerek haydutlar çetesini kurdu. Tarihçiler, Nicol List çetesinin, yasalar ve özgürlük çatışmasını anlatan Haydutlar eserinden etkilenilerek kurulduğunu söyler.

Tüm bu yasaklardan sonra, eserlerini yazmaktan mahrum bırakılmasına dayanamayarak arkadaşı Andreas Streicher ile Stuttgart’tan Mannheim’e kaçar ve arkadaş yardımı ile arkadaşının annesinin yanında kalır. Taşındığı yerde devamlı kütüphaneye gider ve kütüphaneci ile dost olurlar. Daha sonra Dalberg tarafından gelen teklifle tiyatro müdürü olur ancak yakalandığı sıtma hastalığı onu işini yapmaya bırakmaz ve kovulmasına sebep olur. Kovulmanın ardından Borçlular hapishanesine düşen Schiller, maddi sıkıntılarının ardından Leipzig’e taşındı ve Gottfrie Körner adlı arkadaşının yanında kalmaya başladı. Arkadaşı, dört yıl boyunca Schiller’in basılan tüm eserlerinin masrafını karşılar. Bu yıllarda (1976) daha önceden Thalia dergisinde yayınlanan “‘Verbrecher aus Infamie” ve “Eine wahre Geschichte” isimli öyküleri “Onursuz Suçlu’’ adı altında tekrar basıldı.

Tharant’a taşınan Schiller, hemen sahnelenen Don Karlos dramını yayınladı. Maddi sıkıntılar içerisine girdiği için istemeye istemeye kendini bekleyenlerden habersiz Jea’da profesör oldu. Verdiği tarih eğitim şehirde büyük ilgi topladı ve onu dinlemeye gelenler artık anfiye sığmamaya başladı. Bu yıllarda Ruhların Tanığı adlı eserini basan Schiller, burada Vo Lengefeld adında bir bayanla evlendi.

Evliliğinden sonra birçok hastalıkla savaşan yazar, devamlı baygınlık geçiriyor ve öksürüyordu. Tüberküloza yakalanmıştı… Peşini hiçbir zaman bırakmayacak olan bu hastalık onu yıpratırken; o, Fransız devrimine karşı çıkıyor, idamlara üzülüyor ve devrim zamanı ‘’30 Yıllık Savaş’’ adlı eserini tamamlıyordu.

Artık baba olan Friedrich Schiller, Goethe ile mektuplaşıyor ve arkadaşlığını ilerletiyordu. Schiller’den dergisine ortak olmasını isteyen Goethe, onları ev arkadaşı yaptı. Nikahsız evliliğe karşı olan Schiller, Goethe’nin nikahsız evliliğinde hoş bakmıyor, Goethe ise bu durumunu ondan saklamaya çalışıyordu. Goethe’yi küçüklüğünden beri benimseyen Schiller, Goethe’nin tek hatasının bu evlilik olduğunu savunuyor, Goethe ise onun iskambil oyunları ile tütününden hoşnut olmuyordu.

1795-1797 yıllarında Schiller tarafından yayımlanan ve Weimar Klasik’in zeminini hazırlayan Horen dergisinin ilk sayısını çıkarmalarıyla birlikte, birçok önemli yazar ve filozof bu dergide toplanmıştır. Diğer iki çocuğu da dünyaya geldikten sonra Weimar’a taşınan yazar, bugün kullandığımız soyluluk unvanı olan ‘’Friedrich von Schiller’’ e kavuştu.

Tam adı Johann Christoph Friedrich von Schiller olan yazar, 9 Mayıs ta tüberkülozdan hayatını kaybetti.

Friedrich Schiller, Romantizm akımından etkilenen yazarlardandır. Romantizmi özgürlükçü şekilde yaşatan Schiller, Goethe ile olan ilişkileri, Fransız devrimi ile olan mücadelesi ile Weimar Klasizmini oluşturmuştur. Devrim sonrası göstermiş olduğu duyarlılıklar ve toplumu insan duyguları ile düzeltme, onu en büyük romantiklerden yapar.

Friedrich Schiller’in Eserleri

Haydutlar, Hile ve Aşk, Don Karlos, Maria Stuart, Wilhelm Tell, Onursuz Suçlu, Ruhların Tanığı, Düzyazıları

Tarihi Eserler

Dünya tarihi nedir ve ne amaçla okutulur?

Birleşik Hollanda’nın, İspanya Hükümeti’nden Ayrılışının Tarihi

Dergiler

Thalia, Die Horen, Wirtembergisches Repertorium

Bu yazı 3237 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin Çevirisi Yaptır Almandili ailesi merhaba… Bugün

0 122 16 Kasım 2017
Almanca saat kaç

Almanca saat kaç...

9 Eylül 2017
Almanca Dersleri Almanca Sınavlar Almanca Türkçe Çeviri Almanca Kelime Öğrenme