Önemli
 

Franz Kafka’nın Hayatı

Paylaş
 

franz_kafkaFranz Kafka Kimdir?

Franz Kafka, 1883 yılında Prag’da  Herman ve Julie isimli Yahudi bir anne ve babadan dünyaya gelmiş altı çocuktan biridir. Henüz küçük yaşlarda ölen erkek kardeşlerinden sonra ailenin tek erkek çocuğu Franz Kafka’dır. Franz Kafka’nın despot bir babanın gölgesinde yaşaması hayatını babasının istediği gibi sürdürmesi eserlerine yansımış, silik bir yaşam sürmüştür.

Franz Kafka’nın eserlerini ölümünden sonra yakılmak üzere kendisi gibi hukuk okuyan Max Brod adlı arkadaşına teslim etmiş ama Max Brod tarafından yakılmayarak yayınlattırılmıştır.

Franz Kafka 1901-1906 Yılları arasında Prag’da Karl-Ferdinand Üniversitesinde hukuk eğitimi aldı ve alman filolojisi okudu. Çalışma hayatına bir sigorta şirketinde başlayan Kafka, Max Brod ile bu dönemde tanıştı.

Kötü bir çocukluk döneminin etkisiyle Kafka ve babasının yıldızları hiç barışmadı. Eserlerinde baba; öfkeli, baskıcı, ailede tek söz sahibi ve her şeye gücü yeten biri olarak tasvir edilir. Örneğin Kafka’nın Dönüşüm adlı romanında esas karakter olan oğul aynı zamanda bir böcektir başarısız bir kişidir ve Bu kişi ölünce aile mutlu olacaktır.

Kafka Yargı adlı romanını yine babasının kendisi üzerinde ki olumsuz etkisiyle kaleme almıştır. Eserde ana karakter olan Georg başarılı bir tüccardır ve bir sevgilisi vardır, evlenmek ister ve mektuplarla babasına bildirir bu durumu ama babası evliliğe onay vermez. Kendinden nefret eden bir kişi olan Kafka hiçbir zaman göndermediği ve aslında gün yüzüne çıkmasını istemediği ama ölümünden sonra arkadaşının ihanetiyle yayınlanan Babaya Mektup eserinde dile getirmiştir.

Franz Kafka’nın hayatına bakıldığında oldukça geniş bir çevresi olan, sosyal yaşamdan kopmamış bir kişidir. Ruhsal açıdan ise tamamen farklı bir kişiliktedir.

Yine Kafka’nın hayatında önemli bir yere sahip olan aşkı, Max Brod vasıtasıyla tanıştığı ve aşık olduğu Felice Bauer isimli kadındır. Bu Kadına yazdığı mektuplarda yayınlanmıştır.

1917 yılında rahatsızlanan Kafka’ya Akciğer Kanseri teşhisi konulur ve 1924 yılına kadar çok acılı bir hastalık dönemi geçirir. Klosterneuburg’da henüz 40 yaşındayken vefat eder.

 

Bu yazı 8941 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin

Protranslate Ayrıcalığı ile Almanca Metin Çevirisi Yaptır Almandili ailesi merhaba… Bugün

0 122 16 Kasım 2017
Almanca saat kaç

Almanca saat kaç...

9 Eylül 2017
Almanca Dersleri Almanca Sınavlar Almanca Türkçe Çeviri Almanca Kelime Öğrenme